Зниження надійності обладнання як результат зниження культури виробництва
DOI:
https://doi.org/10.15276/opu.3.59.2019.01Ключові слова:
вібраційний конвеєр, кінематичні характеристики, надлишковий зв'язок, ефект «само запирання», культура виробництваАнотація
У роботі проведено дослідження причин поломки несучої конструкції (рами) і елементів трансмісії вібраційного конвеєра, розробленого ЗАТ ІТЦ «Сігурд» (м. Одеса) і знаходиться в експлуатації на одному з підприємств України. В результаті проведених досліджень були виявлені місця руйнувань, їх характер, і зроблено розрахунок силових факторів, що викликають ці руйнування. Розрахунки проводилися на основі розрахункової схеми, складеної за геометричними параметрами зруйнованих елементів несучої конструкції і допустимих напружень для їх матеріалів. Розрахунки зводилися до визначення граничних умов, що призводять до руйнування того чи іншого елемента і вузла, і їх порівнянні з зусиллям, яке розвиває трансмісія. Так само був зроблений аналіз кінематики і динаміки вібраційного конвеєра, для чого було розроблено його тривимірну комп'ютерну модель, на основі якої проведені дослідження. Проведені розрахунки і аналіз показали, що причиною руйнування елементів конструкції з'явилися порушення в кінематики пристрою. Встановлено, що на етапах проектування і виготовлення даного обладнання помилок не було, а проблеми виникли під час складання і монтажу, оскільки не виконувалися основні вимоги по геометрії, як ланок самого пристрою, так і місць їх з'єднань. Експертна оцінка прийшла до висновку, що на даному підприємстві має місце низька культура виробництва і як наслідок, неякісна організація виробничого процесу. Між підрозділами, які виконують роботи, відсутня взаємодія, немає належного контролю над виконавцями, а також відсутня необхідна кваліфікації інженерно технічного персоналу. Розроблений комплекс заходів, що включає в себе проектування, виготовлення і застосування мірного (каліброваного) інструменту і оснастки, поряд з навчанням персоналу дозволив виправити ситуацію, що склалася, і отримати працездатне обладнання.
Завантаження
Посилання
Александров М.П. Грузоподъёмные машины. Москва : Изд-во МГТУ им. Н.Э. Баумана. Высшая школа, 2000. 552 с.
Ивашков И.И. Монтаж, эксплуатация и ремонт подъемно-транспортных машин. Москва : Маши-ностроение, 1991. 400 с.
Металлические конструкции. В 3-х т. Т. 1. Элементы конструкций / В.В. Горев., Б.Ю. Уваров, В.В. Филиппов и др.; Под ред. В.В. Горева. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Высш. Шк., 2001. 551 с.
Волков Д. П. Строительные машины и средства малой механизации. Москва : Мастерство, 2002. 480 с.
Иванченко Ф. К. Конструкция и расчёт подъёмно-транспортных машин. 2-е изд. перераб. и доп. Киев : Выща шк. Головное изд-во, 1988. 424 с.
Лепеш Г.В., Куртов В.Н., Мотылев Н.Г. Оперативный контроль и диагностика оборудования. Технико – технологические проблеммы сервиса. 2009. №3(9). С. 8–16.
Конвейеры: Справочник / Р.А. Волков, А.Н. Гнутов, В.К. Дьячков и др, Под общ. ред. Ю.А. Пер-тена. Ленинград : Машиностроение, 1984. 367 с.
Hoeppner D. W. Industrial Significance of Fatigue Problems. In Fatigue and Fracture. 2005. Vol. 19. P. 47–58.
Dyr T. Model Particle Velocity on a Vibrating Surface. Physicochemical Problems of Mineral Process-ing. 2002. Vol. 36. P. 147–157.
Кіницький Я.Т. Теорія механізмів і машин. Київ : Наукова думка, 2002. 660 с. ISBN 966-00-0740-Х.
Бучинський М.Я., Основи творення машин. Харків : Вид-во «НТМТ», 2017. 448 с. ISBN 978-966-2989-39-7